Péče o šperky

Jak udržet šperk, co nejdéle v dobrém stavu

Šperk je symbolickým prvkem, který odráží váš osobní styl. Abyste si užili dlouhodobou radost z něj, měli byste mu věnovat stejnou péči jako tomu nejlepšímu oblečení. Zde je několik tipů, jak se o své šperky správně starat:

  1. Noste šperk vhodně: Vyberte vhodné příležitosti pro nošení šperku a předem si promyslete, zda nebudete vykonávat činnosti, které by mu mohly ublížit, jako je úklid, sport, vaření, koupání nebo manuální práce. Šperk si nasazujte a sundávejte až před odchodem z domova a ihned po návratu domů. Vyvarujte se také aplikaci tělových krémů, laků na vlasy a parfémů a nechte si mezi jejich použitím a nasazením šperku dostatečnou prodlevu, ideálně minimálně 10 minut.

  2. Správné uložení šperku: Dejte svému šperku vlastní bezpečné místo pro odpočinek. Ukládejte ho do šperkovnice, sáčku nebo krabičky s jemným vnitřkem. Tímto způsobem se vyhnete prachu, vlhkosti a mechanickým poškozením, které jsou nejčastějšími příčinami poškození šperků.

  3. Neuchovávejte šperky společně: Kvůli jemné povrchové úpravě jednotlivých klenotů je nevhodné je ukládat společně. Mohou se poškrábat nebo se může vyskytnout oxidace při kontaktu s jinými kovy. Určitě je neukládejte například do peněženky spolu s mincemi.

  4. Správné čištění šperku: Nikdy nepoužívejte zubní pastu, mýdlo, chemické čistící prostředky ani gumové nebo latexové rukavice k čištění šperků. Tyto látky mohou poškodit povrch šperku a ztratit jeho lesk. Také se vyhněte kontaktu se krémy, laky na vlasy a parfémy. Běžnou vlastností stříbra je také jeho rychlé žloutnutí, které je více patrné u velkých vyleštěných ploch. Dá se odstranit opětovným leštěním. Stříbrné šperky lze jednoduše očistit v teplé jarové vodě velmi měkkým bavlněným hadříkem. Lehkými pohyby odstraňte nečistoty a šperk vysušte suchým opět velmi měkkým bavlněným hadříkem. Při správném používání Vám náš šperk přinese mnoho radosti.

  5. Neupravujte šperk sami: Pokud potřebujete upravit velikost šperku nebo provést jiné změny, obraťte se na odborníka. Rádi vám poradíme a poskytneme možnosti úprav dle vašich představ. V žádném případě se do úprav šperku nepouštějte sami.